Chcesz poznać ciekawych ludzi?

Dołącz do Nas

Spotkanie andrzejkowe w Ratuszu

wtorek, 04 grudzień 2018 08:20

 

Tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historię. Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w Wigilię dnia św. Andrzeja. Dawniej wróżby andrzejkowe traktowane były niezwykle poważnie. Według tradycji wigilia świętego Andrzeja była nocą magiczną, kiedy można było poznać swoją przyszłość. Właśnie wtedy dziewczęta mogły uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej ich przyszłego zamążpójścia. Obecnie andrzejki obchodzone są w formie wesołej zabawy
z przymrużeniem oka.
Dnia 28.11.2018 r. uczniowie klasy I technikum budowlanego w ramach integracji klasy udali się do Ratusza w Sierpcu na wróżby andrzejkowe połączone
z wystawą „Wszystkie barwy muzyki”.
Od wieków święto to słynie z tego, że w tym jedynym dniu w roku sprawdzają się wszystkie wróżby i przepowiednie. Według dawnych wierzeń noc świętego, pozwalała zerknąć w przyszłość. Dziś Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.
Pełną magii atmosferę podkreślały mroczna dekoracja i panie prowadzące wróżby. Było wróżenie z jabłek, karteczek, kolorowych kulek, lanie wosku i wiele innych atrakcji. Wszyscy uczniowie dowiedzieli się, kim będą w przyszłości, czy spełnią się ich marzenia oraz jakie imię będzie nosił ich wybranek/ka.
Po wróżbach uczniowie zwiedzili wystawę „Wszystkie barwy muzyki”.
Ekspozycja jest wizualizacją muzyki w wielorakich aspektach – od motywów muzycznych w sztuce (gobeliny, malarstwo, grafika, wizerunki kompozytorów), poprzez kompleksową prezentację grafiki nutowej, kolekcję instrumentów muzycznych z różnych stron świata, a także rekonstrukcję dawnego wnętrza salonu muzycznego.


Edyta Lemanowicz
Agnieszka Kurpias-Peda