Chcesz poznać ciekawych ludzi?

Dołącz do Nas

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

czwartek, 06 czerwiec 2019 07:5631 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto obchodzone jest od od 1987 r. Światowa Organizacja Zdrowia stara się uświadamiać i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Jeśli nie podjęte zostaną pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO.
Dzień ten ma również zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.
W tym dniu zwracaliśmy uczniom szczególną uwagę na zagrożenia związane z paleniem papierosów: skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne tego zgubnego nałogu. Rozmawialiśmy z uczniami na temat szkodliwości palenia. W ramach akcji na korytarzach wykonano gazetki ścienne informujące o skutkach palenia, a uczniowie otrzymali foldery przestrzegające przed nikotynowym uzależnieniem.
  Mamy nadzieję, że dzięki  realizacji programów oraz udziałowi w ogólnopolskich akcjach antytytoniowych  przyczynimy się do świadomej odmowy sięgnięcia po pierwszego papierosa przez naszą młodzież. Oby uczniowie  na zawsze zapamiętali  słowa „Dobra jest szalenie moda na niepalenie”. 

 
Agnieszka Kurpias-Peda
Edyta Lemanowicz