Chcesz poznać ciekawych ludzi?

Dołącz do Nas

Spotkania z Temidą

sobota, 15 czerwiec 2019 17:33

            W dniu 7 czerwca 2019 r. uczniowie klasy II LOP i I LOM wzięli udział w nietypowej lekcji wiedzy o społeczeństwie przeprowadzonej w Sądzie Rejonowym w Sierpcu. Lekcja ta została poprzedzona spotkaniem z Prezesem sądu p. Ewą Jarzyńską w murach naszej szkoły.

W trakcie tych spotkań nasi uczniowie mogli dowiedzieć się m.in., jak wygląda codzienna praca sędziego, jaką drogę trzeba przebyć, by zostać sędzią oraz jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości w Polsce. 

P. Prezes przedstawiła , jak w dzisiejszych czasach, w dobie cyfryzacji i komputeryzacji przebiega droga prowadzenia spraw sądowych, od złożenia wniosku, aż do uzasadnienia wyroku. Opowiedziała także o radzaju przeprowadzanych przed sądem postępowań, roli i uprawnień stron procesowych oraz składach orzekających w zależności od rodzaju spraw i instancji.

Uczestnictwo w lekcji w sądzie było  doskonałą okazją dla młodzieży, aby uzyskać informacje dotyczące reguł i norm zachowania w trakcie rozprawy sądowej. Uczniowie mogli także zasiąść za stołem sędziowskim, na ławach oskarżonego, obrońców i protokolanta, zobaczyć jak wygląda toga sędziowska. Wielkie zaciekawienie uczniów wzbudziły także przedstawione przez p. Sędzię przykładowe akta sprawy. 

Dziękujemy Pani Ewie Jarzyńskiej za kolejną lekcję edukacji sądowniczej.