Klasy policyjne zwiedzały Zakład Karny w Płocku

czwartek, 21 grudzień 2023 12:54

W ramach realizacji programu "W SŁUŻBIE PRAWU" uczniowie klas drugich liceum policyjnego (II ALP i II BLP) odwiedzili Zakład Karny w Płocku. Wizyta w więzieniu rozpoczęła się od kontroli przeprowadzonej przez strażników więziennych. Każdy z nas został szczegółowo sprawdzony, musieliśmy pozostawić torby, telefony i rzeczy metalowe w specjalnie przeznaczonych do tego szafkach. Kolejnym etapem wizyty było zwiedzanie jednostki. Mieliśmy możliwość obejrzeć centrum monitoringu, świetlicę, łaźnię, sale lekcyjne, przejść się po więziennych korytarzach. W jednym z budynków zwiedzaliśmy oddział terapeutyczny dla osób, które przekroczyły prawo pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Dzięki oprowadzającym nas funkcjonariuszom i psychologowi dowiedzieliśmy się, na czym polega resocjalizacja osadzonych i ich codzienne życie na terenie zakładu. Poznaliśmy warunki odbywania kary pozbawienia wolności oraz wynikające z tegoż faktu liczne ograniczenia. Klasa II ALP poznała psa specjalnego „Narsa”, wyszkolonego do wyszukiwania środków odurzających. Wysłuchaliśmy wykładu mającego na celu zwiększenie świadomości prawnej. W trakcie zajęć odbyliśmy spotkanie z osadzonymi, przebywającymi obecnie w jednostce. Poznaliśmy prezentację Służby Więziennej połączoną z jej promocją jako przyszłego atrakcyjnego miejsca pracy. Przebieg procesu rekrutacyjnego, drogi i ścieżki ewentualnej kariery zawodowej, szereg korzyści wynikających z faktu bycia funkcjonariuszem Służby Więziennej. Na koniec przedstawiono nam krótką charakterystykę i ofertę edukacyjną oferowaną przez Akademię Wymiaru Sprawiedliwości. Dziękujemy panu ppor. Przemysławowi Mańskiemu za zorganizowanie naszej wizyty w Zakładzie Karnym i bardzo ciekawe przedstawienie życia po tamtej "stronie". To była inna niż wszystkie wycieczka a zarazem bardzo ciekawa i pouczająca lekcja.